На колесах. Які ліки не можна приймати за кермом

Ми вирішили розібратися в проблемі прийому лікарств за кермом. Для вас виділили найпоширеніші лікарські засоби, які не рекомендовані до вживання за кермом і чому вони є небезпечними. Ось тільки знеболюючі не розглядаються, оскільки вони настільки різноманітні, що для них потрібна окрема стаття.

1. Седативні (заспокійливі) препарати

Якщо у вас розігралися нерви, то варто пам’ятати, що практично всі препарати даної групи є небезпечними для водія, так як викликають сонливість, а також пригнічують роботу центральної нервової системи. Під дією седативних препаратів можна не розпізнавати реальну небезпеку на дорозі. Серед седативних препаратів не можна виділити менш небезпечні, після застосування яких увага водія не буде зниженою.

lik1

2. Транквілізатори

Транквілізатори також є заспокійливими, однак з більш сильним ефектом. Знижують занепокоєння, тривогу, страх, але в той же час значно уповільнюють реакцію людини, розслаблюють м’язи. У великих дозах викликають сильну сонливість і втрату координації. За кермом не рекомендується вживати препарати, активною речовиною в яких є: алпрозолам, бромазепам, хлордіазепам, діазепам, медазепам, оксазепам.

3. Очні краплі, що містять атропін

Атропін – речовина, що використовується лікарями для розширення зіниці при дослідженні очей, після застосування якого сідати за кермо не можна протягом декількох днів. Лікарські очні краплі, що містять дану речовину, також впливають на зір. Якщо після відвідин окуліста водієві необхідно сісти за кермо, то варто попередньо поговорити з лікарем і з’ясувати, чи є можливість не використовувати атропін.

lik2

4. Засоби від діареї

Не рекомендується застосовувати препарати, що містять лоперамід. Це речовина уповільнює роботу центральної нервової системи. Міститься в таких ліках, як Діарол, Діасорб, Имодиум. Подібний вплив можуть викликати Метоклопромід, Реглан і Церукал. Також не рекомендуються до вживання під час керування автомобілем засоби від заколисування: вони містять снодійні речовини. Розумним рішенням може стати вживання Мотиліума, більш безпечного препарату, що не пригнічує швидкість реакцій.

5. Стимулятори

Якщо після безсонної ночі або дуже важкого робочого дня водію необхідно сідати за кермо, краще відмовитися від вживання різних стимуляторів, що містять велику кількість кофеїну і феноміна. Вони мають сильну збудливу дію, можуть порушити рівновагу і координацію рухів. Слід зазначити, що після припинення дії кофеїну у людини спостерігається різкий спад фізичної та психічної активності. Якщо можливості відмовитися від керування транспортним засобом у втомленому стані немає, більш безпечним стимулятором може стати таурин.

6. Фітопрепарати

Багато фітозборів містять в собі такі компоненти, як листя валеріани, , півонія, пасіфлора, меліса, м’ята, кава-кава. Ці трави мають сильну седативну дію,  що уповільнює реакції людини до 12 годин.

Найнесприятливішу дію надає саме кава-кава, що міститься, наприклад в препараті Антарес 120. Так як вживання фітопрепаратів частіше носить профілактичний, а не лікувальний характер, то слід продумати графік застосування трав’яного збору таким чином, щоб небезпечна дію трав закінчувалася завчасно.lik3

7. Засоби від застуди

Найчастіше на тлі легких застуд, люди намагаються зміцнювати здоров’я простими засобами, купівля яких не вимагає рецепта лікаря. Препарати на зразок Колдрекса, Терафлю, Фервекс майже завжди містять протиалергічні та інші добавки, що викликають сонливість і їх краще застосовувати ввечері перед сном. Також протипоказані водіям таблетки від кашлю з кодеїном. Дана речовина міститься в таких ліках, як Коделак або Кодтерпін, а також в комплексних препаратах широкого дії, наприклад Седалгін.

Якщо водія мучить кашель, то краще скористатися засобом без кодеїну.

8. Нейролептики

Препарати на основі хлорпромазина, флуфеназіна, тиоридазина, галопередола та інших подібних активних речовин гальмують роботу центральної нервової системи. Такі ліки, як Аминазин, Неулептил, Еглоніл навіть у звичайних дозах не рекомендується вживати за кермом, а при легких передозуваннях вони можуть викликати порушення свідомості і сонливість. Якщо водієві були призначені препарати з цієї лікарської групи, то варто відмовитися від керування транспортним засобом до повного одужання.

9. Снодійне

Здавалося б, тут все ясно – нерозумно перед поїздкою пити що-небудь, що спричиняє сон. Але важливо пам’ятати, що снодійні короткого дії виводяться з організму приблизно за 5 годин, проте, наприклад, при захворюваннях печінки процес виведення препарату з організму може зайняти значно більш тривалий час (до 10-12 год). Таким чином, навіть вживши снодійне на ніч, ви не позбудетеся повністю від його дії і вранці.

lik4

10. Засоби від зубного болю

Анестезія, що застосовується стоматологами під час лікуванні зубів, зазвичай містить в собі гідрохлорид ледокаїн. Препарати на зразок Алокаіна, Молкаіна, Анестекаіна можуть, крім місцевого знеболювання, викликати нудоту і пониження тиску.

Дія таких препаратів зазвичай триває близько 12 годин.

Замість епілогу

На жаль, більшість лікарських препаратів має побічні ефекти, не сумісні з керуванням транспортними засобами. Однак не варто забувати, що кожен з них має індивідуальну дію на людину. Так, кращим способом убезпечити себе від ДТП під час хвороби – це відмовитися від керування машиною, а якщо це не можливо, то стежити за тим, чи не погіршується ваша реакція під час прийому того чи іншого лікарства. Для цього існує безліч програм, доступних в інтернеті, які після проведення двох тестів (до початку прийому препарату і після) покажуть вам, чи є зміни.

Також перед застосуванням тих чи інших ліків, автор рекомендує порадитися з лікарем. Ну а кращий рада і побажання всім читачам – не хворійте!