Заміна ременя ГРМ: важлива та сувора правда

Газорозподільний механізм – особлива частина автомобіля. Потребує уваги рідко, але якщо вже водій не догледів, клопоту буде чимало. ГРМ не тільки сам відмовить, але і сусіднім системам зашкодить.

Поважати ГРМ мене навчили ветерани-автогонщики, досвідчені мотористи старої школи. «Головне в движку – «голова» з розподільчим валом і клапанами, – говорили вони, – вона все вирішує. А поршнева – дурниця, болванки». З того часу в конструкції ДВЗ якщо щось і змінилося, то тільки в бік підкріплення цієї старорежимної теорії.

Газорозподільний механізм і його привід можуть бути влаштовані або до сліз примітивно, або неймовірно незрозуміло, але майже завжди в ньому буде ремінь. Напевно, всі знають, що він може порватися – і тоді серце власника завмирає з трепетом: загне або не загне? Але і без обриву бувають дуже неприємні випадки – часом незрозумілі і загадкові.

Про таємниці і про прописні істини обслуговування приводу ГРМ нам розповів майстер-приймальник СТО Бош Сервіс «Автодром» (м. Вінниця) Олександр Мельник. Ми наводимо його відповіді на найпоширеніші запитання стосовно ременя і теми «гне-не гне».

Що там гнеться?

Гнуться клапани, не завжди, але часто. У верхній частині циліндра сучасного двигуна дуже тісно – тут розташовані два або чотири клапани, свічка, часто форсунка, низький «звід» головки через високий ступінь стиснення. І варто тільки клапану «забаритися» у відкритому положенні, як поршень, піднімаючись до своєї верхньої мертвої точки, дістає до нього. У гіршому випадку шток клапана гнеться, напрямна втулка деформується, клапан заклинює в відкритому положенні, поршень пошкоджується або руйнується від удару об нього, уламки трощать стінки циліндра – і двигун відправляється в капремонт або на звалище. У кращому (якщо можна так сказати) випадку клапан лише підгинається, іноді двигун навіть працює, хоча нестабільно і з незвичайним звуком.

Чому він рветься?

Ремінь ГРМ обривається насамперед через знос. Але є й інші підстави для неприємностей – наприклад, неправильна робота напрямних і натяжних роликів в приводі. Ролик може обертатися з перекосом, що викликає нерівномірний – і значить, передчасний – знос ременя. Одна з частих причин раптового виходу ременя з ладу – заклинювання ролика. Причому у багатьох двигунів таким роликом служить шків приводу насоса системи охолодження, який може заклинити внаслідок руйнування підшипника самого насоса.

А якщо не рветься?

Власне, обриву як такого може і не бути – і на цілком свіжому, і на старому ремені може просто зрізати один-два зуби. Відбувається це при нештатних навантаженнях – наприклад, старий ремінь може не витримати холодного пуску морозним ранком, а старт заледенілого двигуна з буксира (особливо дизелів) може «угробити» і новий ремінь. Найпідступніший випадок, коли через некоректні дії водія вже «втомлений» ремінь перескакує на один-два зуби на шківах. Фази газорозподілу зміщуються, двигун не може нормально працювати в принципі, але ніяких зовнішніх ознак несправності ГРМ немає. Через це деякі автовласники ремонтують паливну апаратуру, змінюють поршневі кільця, датчики, модулі запалювання – замість того щоб поїхати на хорошу СТО з грамотними фахівцями і перевірити мітки на шківах приводу ГРМ.

Чого неможна?

Сучасні автомобілі не прощають брутальності і некваліфікованого обслуговування. Тому фахівці Бош Сервіс рекомендують в разі «нештатних» ситуацій звертатися за компетентної допомогою на СТО, а не діяти по-старому. Якщо автомобіль не запускається природним чином – натисканням кнопки або поворотом ключа, не варто смикати його на тросі іншим автомобілем. Тому що в багатьох випадках це закінчується обривом, загинанням – і повним розбиранням двигуна. Не можна допускати експлуатацію ременя ГРМ понад зазначеного автовиробником пробігу. У вітчизняних умовах краще скорочувати термін служби тих ременів, яким запропонована заміна на 120 тис. км – до 100 тис. км. Природно, на якості комплектуючих ГРМ економити не можна.

Що треба?

З огляду на тривалий період між замінами ременя ГРМ при кожній регламентній заміні розумніше міняти також всі інші деталі – витратні матеріали і вузли, задіяні в приводі – напрямні ролики, помпу. Навіть якщо на момент заміни ременя вони ще не подають ознак критичного зносу, велика ймовірність того, що вони відмовлять до наступної планової заміни ременя – і тоді не виключений обрив або «перескакування» зубів.

Як правило, автовиробники разом із заміною ременя ГРМ рекомендують міняти і насос системи охолодження. Відкладена на потім заміна помпи – це дарма витрачені гроші. У деяких сучасних автомобілів вартість роботи по заміні деталі може бути в два-три рази більше вартості самого насоса. До того ж клієнтові доводиться двічі відвідувати СТО та витрачати додатковий час. «Бош Сервіс» завжди дбає про те, щоб клієнт отримав комплексну послугу з обслуговування приводу ГРМ.

«Не забувайте про привід ГРМ вашого двигуна, адже він може доставити автовласникові серйозні клопоти. Але він ніколи не нагадає про себе, якщо під час планових ТО все робити по інструкції і з розумом. Власне, це можна сказати про будь-яку з систем сучасного автомобіля», ─ каже Олександр Мельник, майстер-приймальник СТО Бош Сервіс «Автодром» (м. Вінниця).

Джерело