Чим небезпечний перегрів гальмівних дисків?

Більшість водіїв знають, що після тривалої їзди на автомобілі гарячі гальмівні диски – це норма. Дійсно, з одного боку, високі температури є закономірним результатом сильного тертя фрикційних поверхонь під час гальмування. Але з іншого – існує проблема критичного перегріву гальмівної системи.

Гальмівні диски виготовляються з високоміцних сплавів – легованої сталі або чавуну, які адаптовані під робочу температуру в 200 – 300 градусів за Цельсієм.

Керамічні гальмівні диски, використовуються в потужних спортивних автомобілях, здатні витримувати екстремальні навантаження до +1000 градусів, при цьому зберігаючи всі необхідні властивості. На серійних авто вони не встановлюються через високу вартість, тому ми змушені задовольнятися звичайною гальмівною системою, яка, на жаль, в певних умовах схильна до перегріву.

Якщо добре постаратися, то диски звичайного легкового авто можна розігріти до +500 градусів. Навіть якщо ви водите авто спокійно й виважено, це може статися через певні несправності у гальмівній системі. Під впливом гранично високих температурних навантажень змінюється структура робочих поверхонь колодок та дисків, що може негативно позначитись на процесі гальмування.

Найнебезпечніше, що в цьому випадку при спрацьовуванні притискних механізмів розпечені поверхні будуть просковзувати. Досвідчені майстри в автосервісі відразу розпізнають ознаки перегріву гальмівних дисків по характерних смугах синюватого відтінку на їх поверхні. У такого «синього металу» істотно знижується коефіцієнт тертя, що в дорожній ситуації загрожує серйозною ДТП.

Найчастіше подібне відбувається у прихильників екстремального водіння, активних стрітрейсерів і любителів нервової їзди в стилі «газ-гальмо». Трапляється таке і в результаті тривалої поїздки гірськими серпантинами.

Зі зрозумілих причин, чим важчий автомобіль, тим більше шансів перегріти диски, особливо в спекотну погоду. Крім того, це характерно для автомобілів, обладнаних барабанними гальмівними механізмами на задніх колесах. У цьому випадку основне навантаження при гальмуванні лягає на передню вісь.

Що стосується несправностей, то перш за все мова йде про зношені колодки, стертий або деформований гальмівний диск, а також неякісну гальмівну рідину. Нерідко перегрів супроводжується вібраціями і сторонніми скрипом при гальмуванні.