Моторне мастило

Коли насправді необхідно міняти моторне мастило?

Коли потрібно поміняти моторне мастило? Найпопулярніші відповіді звучать так: поміняю під час найближчого ТО, заміню з приходом зими (або літа), дочекаюся круглого числа на одометрі,а також, все частіше, підказує лампочка на приладовій панелі – пора, мовляв! Очевидно, що розумна лампочка враховує не тільки кілометри, а й мотогодини. А що враховувати нам?

Навіщо його змінювати?

Взагалі, моторне мастило – продукт терплячий. І якщо створити йому “райські” умови – чистенький новенький мотор, середні обороти, не високі навантаження (читай: робота без перегріву), – то воно протягне довше, ніж говорять розумні книжки. Але рай – це там, де нас немає. У реальному житті мастило починає старіти буквально з моменту свого переселення з запечатаної  каністри в лабіринти двигуна. Починається його окислення, прискорене постійними нагріваннями та охолодженнями, йдуть миючі присадки, накопичується бруд. Нічого несподіваного в цьому немає: мастило зобов’язане не тільки змащувати і охолоджувати, але ще і мити мотор, а також видаляти з нього різні нечистоти. Але абсолютно очевидно, що темпи старіння моторного мастила залежать від умов його роботи.

До недавнього часу було прийнято звертати увагу «важкі умови роботи», при яких моторне мастило належало міняти частіше, ніж при «звичайній» їзді. Мається на увазі, в першу чергу, гірські дороги і дороги без покриття, їзда з важким причепом і т.п. А потім список доповнився найгрізнішою сучасної страшилкою – їздою в заторах.

Чим шкідлива така їзда для мастила?

Та практично всім! У картері воно починає інтенсивно псуватися від контакту з не відпрацьованим паливом і газами, які туди прорвалися . При цьому температура мастила буде рости через відсутність обдування: окислення прискориться. Через неминуче зростання низькотемпературних відкладень підвищене забруднення масила забезпечено. А оскільки, при не високій частоті обертання погіршуються умови мастила в циліндро-поршневій групі (мала лінійна швидкість переміщення – немає масляного клина – зростає знос), то всі продукти зносу в тій чи іншій концентрації обов’язково з’являться в мастилі .

З вищезгаданого має бути зрозуміло, як мінімум таке: на цю тему будуть написані ще десятки кандидатських, оскільки виразної відповіді на питання, коли ж саме в двигуні потрібно міняти мастило, не існує. А “чарівна” лампочка підказує  далеко не на всіх автомобілях. Та й чим вона керується – справа темна. Але ми постараємося обійтися і без кандидатських, і без лампочки.

Календар? Одометр? Мотогодинник? Паливо?

До тих пір, поки машина гарантійна, всі «мастильні» питання краще адресувати сервісменам. А ось далі, все залежить від умов експлуатації машини. Умовно можна розбити всі автомобілі на три великі групи.

  • Машина дачника. Річний пробіг – від сили дві-три тисячі кілометрів, в основному з дачі і на дачу. Загалом, майже завжди стоїть і лише іноді їздить.
  • Машина вихідного дня. Їздить в основному з вечора п’ятниці до недільного вечора. Як правило, їзда заміська, річний пробіг – десяток-два тисяч кілометрів.
  • Машина муніципального службовця. Їздить кожен день, постійно штовхаючись в пробках. Річний пробіг невеликий – з десяток тисяч кілометрів.

Зрозуміло, що наш поділ на групи умовний, проте принцип зрозумілий. Зрозумілі і рекомендації щодо заміни мастила. Скажімо, згаданому дачнику ми рекомендуємо керуватися тільки календарем. Пройшов рік – міняйте мастило, навіть якщо показання одометра майже не змінилися.

З машиною вихідного дня також все ясно. Режим їзди такого автомобіля в сьогоднішніх умовах близький до ідеального: висока середня швидкість (скажімо, 50 км / год) цілком дозволяє керуватися, як і в минулому столітті, показаннями лічильника пробігу. Скажімо, відкатав 15 000 км – заміни мастило.

  • А ось що робити мешканцю мегаполісу? Середня швидкість – від сили 20 км / год, денний пробіг – кілометрів тридцять, але при цьому людина щодня проводить в автомобілі по кілька годин. Зрозуміло, що по автобану за той же час можна було б проїхати в кілька разів більше. І, якщо дивитися тільки на одометр, то подумки потрібно, як то кажуть, ділити все на два – ніяке моторне масло згадані 15 000 км  не витримає.

Втім, є ще один спосіб. Оскільки міський автомобіль працює багато, але пробігає при цьому мало, є сенс вимірювати його пробіг не в кілометрах, а в мотогодинах. Технічно завдання вирішується на раз: досить встановити в машині лічильник мотогодин. У продажу їх досить багато – як електронних, так і електромеханічних. Приєднуєте лічильник до будь-якого ланцюга, який активується з пуском двигуна, і, власне, все! Пам’ять енергонезалежна, відключення не боїться.

Тепер – трішки арифметики. Припустимо, інструкція до автомобіля наказує замінювати масло не рідше ніж кожні 15 000 км. При середній швидкості 50 км / год це відповідає 300 годин. Якщо прийняти цю величину за орієнтир, то і при меншій середній швидкості можна міняти масло через ті ж 300 мотогодин, хоча пробіг при цьому буде менший.

Насправді є і четвертий спосіб. Багато читачів стверджують, що слід орієнтуватися на кількість спаленого палива. Грубо кажучи, спалив тисячу літрів палива – готуйся міняти мастило.

Але такий спосіб підійде тільки для педантів, у яких вистачає терпіння збирати паливні чеки, а потім підсумувати спалені літри. Крім того, подібним способом складно порівнювати, наприклад, трициліндровий Matiz і повнорозмірний американський позашляховик з «вісімкою» під капотом.

І останнє. В окремих випадках поштовхом до негайної заміни мастила може послужити його реальний стан. Скажімо, якщо на моторному щупі висить страхітлива крапля, схожа на гудрон, або, навпаки, мастило по консистенції стало нагадувати воду, то роздумувати ніколи. Зрозуміло, що для моніторингу доведеться час від часу лазити під капот, але … Але ми вважаємо, що це не найгірша звичка.

Джерело